مهر
۴
۱۳۹۵

پسورد قوی و تصادفی !!!

چگونه یک پسورد قوی و تصادفی ایجاد کنیم؟
هکر ها برای دسترسی به پسوردهای افراد، دیتابیسی از میلیون ها پسورد احتمالی که افراد برای خود انتخاب کرده اند، تهیه و از آن برای هک کردن حساب های کاربری افراد استفاده می کنند. بنابراین اگرچه شما از پسورد برای امنیت حساب های کاربری و گوشی موبایل و … استفاده می کنید، اما باید بدانید که پسورد ضعیف شما را در معرض خطرات بزرگ قرار می دهد چرا که هک کردن حساب کاربری ایمیل، اطلاعات شرکت ، اطلاعات حسابرسی و … می تواند خطرات بزرگ و ضررهای مالی بسیاری برای شما به وجود آورد.
مهندس سرویس امنیتی cisco، اعلام کرده است که در سال گذشته پسوردهای ضعیف و قابل حدس مشکلات زیادی را برای کاربران ایجاد کرده است. بنابراین چگونه می توانیم از این خطرات درامان باشیم؟
نکته اول: هرگز از کلمات یا عبارات رایج و قابل حدس مثل نام خود، شماره شناسنامه و … استفاده نکنید. رمزهای تصادفی بهترین گزینه هستند.
سعی کنید عبارتی را در ذهن خود به عنوان رمز ذخیره کنید مثل :  green apples are my favorite kind to use in pie سپس کاراکترهای ابتدای هر کلمه را به عنوان پسورد انتخاب کنید : gaamfktuip
این پسورد می تواند یک پسورد قوی و غیر قابل حدس باشد. خصوصا اگر این حروف را به صورت بزرگ و کوچک انتخاب کنید.
نکته دوم: از پسورد دوم برای احراز هویت استفاده کنید
گاهی اوقات بانک ها برای حساب مجازی شما پسورد دوم به شما ارائه می دهند و گاهی برای ایمیل یا … به شما پسورد دوم پیشنهاد می شود. حتما از این پسورد دوم استفاده کنید تا ضریب اطمینان و امنیت شما دو چندان شود.

نکته سوم: از password manager استفاده کنید:
Password manager برای هر سایتی که شما از آن بازدید می کنید، که پسورد قوی و تصادفی ایجاد می کند که به هیچ وجه قابل حدس نمی باشد.
نکته چهارم: به مرورگر رایانه خود مجوز ذخیره رمز های عبور را ندهید زیرا تمام رمزهای عبور ذخیره شده در مورگر قابل دستیابی هستند.
نکته پنجم: رمز عبور باید حداقل ۱۶ کاراکتر باشد و سعی کنید از هر دوی حروف بزرگ و کوچک استفاده نمایید.
نکته ششم: هرگز از رمز عبور یکسان برای چند حساب کاربری استفاده نکنید:
سعی کنید از رمزهای عبور مختلف استفاده کنید. استفاده از رمز عبور یکسان برای چند حساب کاربری مثل این است که از یک کلید برای چند قفل استفاده کنید.

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا

      مطالب مرتبط

درباره نویسنده:

۲ دیدگاه + فرستادن دیدگاه

فرستادن دیدگاه